Pad meke moći SAD u Poljskoj – loša diplomatija Trampa

Poljska – stub podrške koji počinje da se kruni

Poljska je dugo važila za jednog od najpouzdanijih saveznika Sjedinjenih Američkih Država. Od perioda Hladnog rata, kroz NATO partnerstvo, pa sve do savremenih bezbednosnih izazova, Varšava je bila pouzdan partner Vašingtona. Međutim, istraživanje javnog mnjenja koje je objavio Pew Research Center u junu 2025. otkrilo je dramatičan pad poverenja u Ameriku i njenog lidera: čak 40 poena manje Poljaka veruje da predsednik Donald Tramp donosi ispravne odluke u globalnim poslovima, u poređenju sa prethodnim predsednikom Džoom Bajdenom.

Ukupna slika nije ništa bolja – opšte mišljenje o SAD u Poljskoj palo je sa 77% na 55% za samo godinu dana, što ovu zemlju svrstava među one sa najvećim padom pozitivne percepcije Amerike, odmah posle Meksika i Švedske.


Uloga rata u Ukrajini i političke polarizacije

Kako je došlo do ovako naglog obrta? U zemlji koja se ponosi otporom ruskoj agresiji i snažno podržava Ukrajinu, sve češći osećaj da Tramp u svom drugom mandatu pokazuje simpatije prema Moskvi izaziva uznemirenje. Pew navodi da samo 28% Poljaka veruje da Tramp može uspešno rešiti ukrajinsku krizu – ispod proseka čak i među evropskim nacijama.

No, problem je dublji. Kao i SAD, i Poljska je duboko politički polarizovana. Desničarski populisti u zemlji vide Trampa kao savezničku figuru, blisku njihovim konzervativnim stavovima o pitanjima poput abortusa i transrodnih prava. Nasuprot tome, centristi i levičari doživljavaju američkog predsednika kao pretnju liberalnim vrednostima i međunarodnoj stabilnosti. U tom smislu, Poljaci projiciraju vlastite političke podele na ocenu američke administracije.

Uz to, iako Poljska ostaje podrška Ukrajini, sve više građana oseća umor od rata i tereta prihvatanja najveće populacije ukrajinskih izbeglica u Evropi. Neki političari desnice čak dele stav Trampove administracije da je predsednik Zelenski „nedovoljno zahvalan“ na pomoći Zapada.


Gubitak poverenja kroz pogrešnu javnu diplomatiju

No ono što dodatno pogoršava situaciju, i to preko političkih linija podela, jeste sadržaj američke javne diplomatije u Poljskoj. Od marta 2025, ambasada SAD u Varšavi intenzivno plasira poruke na društvenim mrežama koje deluju oštro i uvredljivo. Objave na Facebooku i Instagramu, napisane na poljskom jeziku, upozoravaju da „prekoračenje vize može dovesti do trajne zabrane ulaska u SAD“ i da, ako razmišljate o ilegalnoj migraciji – „ni ne pomišljajte na to“. Dodatne poruke podsećaju Poljake da moraju da podešavaju svoje profile na društvenim mrežama kao javne prilikom apliciranja za vizu.

Ovako rigidna i preteća retorika izazvala je ogroman revolt. Mnogi Poljaci postavljaju pitanje: „Zašto bismo želeli da studiramo u SAD ako nas bliski saveznik tretira na ovaj način?“ Mladi korisnici Instagrama masovno prestaju da prate profile povezane sa američkom vladom, a objave o stipendijama i razmenama koje su nekada bile znak prestiža, danas izazivaju podsmeh i odbojnost.


Kršenje osnovnih principa meke moći

Ovakvo ponašanje direktno narušava principe meke moći, koje je definisao Joseph Nye – gde privlačnost i kredibilitet, a ne prinuda i strah, čine temelj uticaja u međunarodnim odnosima. Javna diplomatija bi trebalo da se zasniva na dijalogu, empatiji i razumevanju lokalnog konteksta. Umesto toga, američka komunikacija deluje sumnjičavo, odbojno i arogantno – naročito u zemlji koja je bila među najodanijim partnerima SAD.

Boduszynski, bivši diplomata i sada profesor, ističe da je ton poruka ne samo neprijateljski već i „potpuno promašen“, posebno s obzirom na to da Poljska ne samo da je demokratski saveznik, već i zemlja koja ulaže ogroman novac u američko oružje i vojnu saradnju.


Poljska kao strateški saveznik u opasnosti

Poljska ne samo da ispunjava ciljeve NATO-a o izdvajanjima za odbranu – već ih i premašuje. Ogroman deo budžeta koristi se za nabavku američkih borbenih sistema. Poljske trupe borile su se rame uz rame s američkim u gotovo svim posthladnoratovskim sukobima – od Zalivskog rata, preko Avganistana, do Iraka. Poljska je čak bila domaćin tajnim CIA bazama tokom „rata protiv terora“.

Na diplomatskom, humanitarnom i bezbednosnom planu, Poljska je uz SAD – i sada, i ranije. Međutim, kao članica EU i NATO-a, kao demokratska država u usponu i dvadeseta najveća ekonomija sveta, Poljska ne može ignorisati raspoloženje javnosti. Ako se izgubi poverenje mladih generacija – budućih lidera, profesora, analitičara i diplomata – SAD gube više od jednog saveznika: gube simbolički oslonac svoje meke moći u srcu Evrope.


Zaključak: poruke oblikuju budućnost

Ako je Amerika ikada želela da bude svetionik slobode, saradnje i privlačnosti, tada mora hitno preispitati svoju retoriku i način komunikacije – naročito u zemljama koje su je smatrale uzorom. Poruke koje dolaze iz američke ambasade u Varšavi danas ne komuniciraju prijateljstvo, već sumnju i distancu.

U svetu u kojem meka moć sve više određuje položaj države, Amerika sebi ne sme da dozvoli luksuz da kroz pogrešan ton i arogantne poruke podrije sopstvenu poziciju – naročito među onima koji su je najiskrenije podržavali.

Autor: Mieczysław Boduszynski / Prikaz i prevod: WordPress Blog – Digitalna diplomatija, jul 2025.  zvonkososevic i AI

 

Views: 0